Počet výsledků: 61

Otevřít filtraci

mal- je předpona, která znamená „nesprávný“, „vadný“ nebo „špatný“. Příklady: malabsorpce – porucha vstřebávání (doslova „špatná absorpce“), malformace – vrozená odchylka tvaru nějaké části těla, orgánu apod. (doslova „špatné zformování“), malnutrice – podvýživa (doslova „špatná výživa“), malpozice – „špatná pozice“ či „špatné umístění“, apod.

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Malé stydké pysky (lat. labia minora) jsou součástí vulvy. Malé stydké pysky jsou dvě kožní řasy na obou stranách poševního vchodu, které se nacházejí mezi velkými stydkými pysky. Malé stydké pysky se u jednotlivých žen značně liší velikostí, barvou i tvarem. Viz také velké stydké pysky.

Maligní znamená „zhoubný“. Tento pojem se používá nejčastěji v onkologii, a to v souvislosti se zhoubnými nádory; například maligní mezoteliom. Označení „maligní“ lze však použít i obecněji na jakékoli onemocnění, které by mohlo být život ohrožující, není-li léčeno; například maligní arytmie apod. Opakem maligního je benigní. Viz také malignita, zhoubný nádor.

Malignita doslova znamená „zhoubnost“ (jakožto vlastnost zhoubného nádoru). Význam pojmu „malignita“ se však od dob jeho vzniku posunul a dnes se častěji používá pro označení samotného zhoubného nádoru. Odborníci v tomto smyslu rozlišují různé typy malignit: Karcinom je malignita, která začíná v buňkách epitelové tkáně, tzn. buď v kůži nebo ve tkáních, které lemují nebo pokrývají vnitřní orgány. Sarkom je malignita, která začíná v buňkách pojivové tkáně, tzn. v kostech, chrupavkách, v tukové tkáni, ve svalech, krevních cévách apod.. Leukemie je malignita, která začíná v krvetvorné tkáni, například v kostní dřeni. Lymfom a mnohočetný myelom jsou malignity, které začínají v buňkách imunitního systému. Zhoubné nádory centrálního nervového systému jsou malignity, které začínají v tkáních mozku a míchy. Viz také maligní, zhoubný nádor.

Malabsorpce je odborný název pro poruchu vstřebávání. Viz také mal-, absorpce.

MALT je zkratka pro slizniční imunitní systém.

Malpozice doslova znamená „špatná pozice“ či „špatné umístění“. V lékařství se tak označuje například abnormální postavení zubů (to lze často napravit pomocí rovnátek), nějakého orgánu, ale třeba i zdravotnického prostředku, který byl do těla dříve zaveden (např. malpozice nitroděložního tělíska). Viz také mal-.

Arteriovenózní malformace neboli AVM (zkratka pochází z anglického názvu arteriovenous malformations) jsou abnormální, chuchvalcovité spleti krevních cév, jejichž důsledkem jsou mnohočetná a nepravidelná spojení mezi tepnami a žilami. Tyto malformace se nejčastěji vyskytují v míše, v kterékoli části mozku nebo na jeho povrchu, ale mohou vzniknout i jinde v těle. AVM mohou poškodit centrální nervový systém tím, že do nervové tkáně se nedostane potřebné množství kyslíku, dále krvácením, které může způsobit cévní mozkovou příhodu nebo jiné poškození mozku, a v neposlední řadě stlačením nebo posunutím některých částí mozku nebo míchy. Mnoho lidí s AVM pociťuje jen málo příznaků, nebo vůbec žádné. Příznaky mohou zahrnovat bolest hlavy, problémy s řečí, viděním nebo pohybem. AVM jsou nejčastěji vrozené, ale není tomu tak vždy. V některých případech může být AVM dědičná, ale pravděpodobnější je, že riziko výskytu AVM zvyšují jiná dědičná onemocnění. Malformace bývají objeveny většinou náhodně, obvykle během léčby nějakého jiného onemocnění, případně po smrti pacienta (tj. při pitvě). Viz také tepny (arterie), žíly (vény), malformace.

Maltóza neboli sladový cukr je disacharid, který se skládá ze dvou glukózových podjednotek. Maltóza vzniká například při rozkladu škrobu a glykogenu. K odbourávání škrobu (a vzniku maltózy) dochází např. v naklíčených a usušených semenech ječmene (sladu), který se používá při výrobě piva. Odtud pochází i označení „sladový cukr“.

Zobrazeno 1 až 10 z 61

Počet výsledků